Katajan yleisurheilujoukkue Seuracupin finaaliin kolmatta kertaa peräkkäin
19.8.2019 22:33 Uutiset / Jaoston etusivu

Katajan joukkue saavutti taas Seuracupin finaalipaikan!

Maskun Katajan yleisurheilujoukkue saavutti 11-17-vuotiaiden yleisurheilun joukkuekilpailussa eli valtakunnallisessa Seuracupissa finaalipaikan jo kolmatta kertaa peräkkäin. Kataja kilpailee täksi vuoksi uudistetun Seuracupin A-sarjassa eli alle 10.000 asukkaan paikkakuntien seurojen joukossa. Katajan sijoitus 69 seuran joukossa oli kahden osakilpailun jälkeen seitsemäs, kun finaaliin selviää järjestäjäseura + 15 parasta. Finaali käydään Alavetelissä 31.8. Siinä seurat kilpailevat yhteensä 32 lajissa sekä sukkulaviestissä, sarjoissa 11-, 13-, 15- ja 17-vuotiaat tytöt ja pojat. Seura voi nimetä kuhunkin lajiin yhden urheilijan. Joukkueen kokonaispisteet muodostuvat tulospistetaulukon mukaan kaikkien suoritusten yhteispisteistä.

Lisäksi Seuracupin osakilpailuissa ratkottiin myös paikat Varsinais-Suomen oman seuracupin eli Merkki-Mitalicupin finaaliin, jossa kilpailevat 9-13-vuotiaat. Luonnollisesti saavutimme finaalipaikan tässäkin kisassa. Sijoituimme 36 varsinaissuomalaisen seuran joukossa kahdeksanneksi. Aika kova suoritus tiilimurskakentän kasvateilta! Finaali käydään Naantalissa 8.9.   
Lisää uutisia
Maskun Kataja Ry
«  Elokuu   »
Kategoriat